Переключиться на мобильную версию

ВН: Аверс на вимогу

Назад к разделу Мир о нас
Віктор Ющенко хоче привезти до Праги готовий проект Євро-Азіатського нафтопроводу, - пише Олексій Грвач у російській газеті Время новостей.
Завтра Президент України Віктор Ющенко очолить делегацію країни на установчому саміті Східного партнерства в Празі, де він має намір активно просувати реалізацію проекту Євро-Азіатський нафтовий коридор на базі трубопроводу Брода - Одеса. Перед від'їздом до столиці Чехії він провів нараду в своєму секретаріаті, на якому зажадав від уряду Юлії Тимошенко припинити транспортування російської нафти для експорту через Одесу і перевести нафтопровід в аверсний режим. "Я вимагаю від уряду терміново перевести нафтопровід Одеса - Броди на проектний режим його використання, тобто на аверсний. Розумію, там є політичні підтексти, які були і залишаються, щоб заблокувати це рішення. Але я сьогодні звертаюся до здорового глузду, національного інтересу і переконаний, що уряд знайде мужність і мудрість прийняти відповідне рішення", - цитує Президента його прес-служба.

Глава кабінету міністрів поки ніяк не відреагувала на цей заклик, мабуть, розуміючи, що ухвалення рішення щодо добудови нафтопроводу Одеса - Броди зараз призведе до чергового витка загострення відносин з Росією. Ще один привід для конфлікту з Володимиром Путіним, з яким пані Тимошенко вела переговори лише тиждень тому, явно не входить в плани українського прем'єра. Тому не дивно, що вона поки що тягне з відповіддю на запрошення відвідати саміт Східного партнерства в Празі у складі української делегації під керівництвом пана Ющенка.

Москва вже пригрозила європейцям, що активна підтримка цього проекту в найближчому майбутньому приведе до перебоїв поставок російської нафти по трубі Дружба. Віце-прем'єр Росії з ПЕК Ігор Сечін недвозначно заявив про це на зустрічі з єврокомісаром з енергетики Андрісом Пієбалгсом наприкінці минулого тижня: "Ми можемо ці десять мільйонів (тонн нафти. - ред.) і на іншому напрямку переварити. Запуск (труби Одеса - Броди. - ред.) У зворотному напрямку - це заборона постачання російської нафти у бік НПЗ Словаччини, Чехії та Угорщини".

Російський виступ не залишився непоміченим в Європі. Президент Польщі Лев Качиньський, який грає роль головного друга Віктора Ющенка в Європі, скасував свій візит у Прагу, хоча спочатку збирався провести в чеській столиці потужну пропагандистську кампанію в підтримку нового нафтового коридору. Правом представляти польську позицію на самітах зі Східного партнерства та Південного газового коридору (запланований на ранок 8 травня) він поступився голові уряду Дональду Туску, який, до речі, проводить більш збалансовану лінію у відносинах з сусідами.

Ідея створення Східного партнерства як механізму розвитку економічного співробітництва з шістьма країнами СНД (Україною, Білоруссю, Молдовою, Азербайджаном, Вірменією та Грузією), а на насправді як інструмента для посилення впливу ЄС на пострадянському просторі була офіційно закріплена в брюссельських документах у грудні минулого року. А в березні Рада Європи схвалила проект спільної установчої декларації, яку і передбачається прийняти на завтрашньому саміті.

Нафтопровід Одеса - Броди довжиною 674 км був готовий до експлуатації в 2002 році. Маршрут дозволяв прокачувати до 14 млн тонн нафти в напрямку західного кордону України, однак для того, щоб ввести його в дію, потрібно продовжити трубу до польського Плоцька і заручитися гарантіями поставок нафти з каспійського регіону. 3 лютого 2004 року український уряд ухвалив рішення про пряме використання нафтопроводу, але вже через кілька місяців переглянув своє рішення, оскільки знайти достатні обсяги нафти для прокачування так і не знайшлося. В кінці липня 2004 року Укртранснафта і ТНК-ВР підписали контракт про прокачування нафтопроводом Одеса - Броди у напрямку нафтотерміналу Південний в Одеській області (реверсний режим) до 10 млн т нафти в рік.

У першому кварталі 2009 року з цього коридору було прокачано близько 2,7 млн тонн російської нафти. З них 1,5 млн тонн припало на ТНК-ВР, приблизно 800 тис. тонн на ЛУКОЙЛ і 400 тис. на всіх інших постачальників.

Спроби відродити проект транзиту каспійської нафти через Україну ґрунтуються на бажанні Єврокомісії знизити залежність членів ЄС від російських енергоносіїв. Досі вони розбивалися об каскад політичних та економічних перешкод. По-перше, ухвалення рішення про переорієнтацію нафтопроводу Одеса - Броди ще гостріше поставить питання про запуск російського проекту з експорту нафти в обхід транзитних країн - БТС-2. Як наслідок, це призведе до остаточного перерозподілу обсягів з нафтопроводу Дружба (по ньому російська нафта поступає у Східну Європу) на користь терміналу в Приморську. Це очевидно створить проблеми з поставками нафти НПЗ в Словаччині, Чехії та Угорщині, як припускає пан Сечін. По-друге, проект підключення переробних потужностей в цих країнах до нафтопроводу Одеса - Броди - непроста з технічного і недоцільна з економічного погдяляду операція. І поки вона не узгоджена навіть на політичному рівні. Пан Ющенко тільки в Празі збирається ініціювати перше консультативне засідання з реалізації проекту спільного підприємства Сарматія для транспортування каспійської нафти в країни Євросоюзу.

Крім того, досі немає ніякої ясності з гарантіями поставок нафти з каспійського регіону. На вчорашній нараді Президент України посилався на готовність Азербайджану забезпечити завантаження труби, однак добувальні можливості цієї країни не надто перевершують пропускну спроможність діючих експортних коридорів (Баку - Тбілісі - Джейхан і Баку - Супса). До того ж, щоб припинити реверс і почати аверс, Україна повинна повернути російським компаніям технічну нафту або викупити її, це приблизно 500 тис. тонн вартістю близько 180 млн. дол. фінансові можливості Києва зараз не дозволяють вважати це питання технічним.
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь