Переключиться на мобильную версию

НГ: В Україні б'ють своїх, щоб хасиди боялися

Назад к разделу Мир о нас
Міліція в Умані побилася з членами націоналістичної партії Свобода, - пише Тетяна Івженко в російській Независимой газете.

Паломництво євреїв-хасидів до Умані, про яке минулого тижня писала НГ, супроводжується гучними скандалами. У неділю в місті сталася бійка між бійцями міліцейських спецпідрозділів та представниками української націоналістичної партії Свобода. Експерти впевнені, що причина не в антисемітизмі, а в спробі влади відпрацювати дії силових структур на випадок масових акцій протесту в майбутньому.

У результаті бійки в Умані були заарештовані близько 60 активістів, на кожного з яких міліція склала протокол. До півночі усіх затриманих відпустили.

Причина не в антисемітизмі, а в спробі влади відпрацювати дії силових структур на випадок масових акцій протесту в майбутньому

Один з учасників подій, заступник голови партії Свобода Андрій Ільєнко, розповів НГ: "Ми, як і минулого року, планували провести марш. Не проти паломників і паломництва, а проти бездіяльності і непрофесіоналізму місцевої влади, яка не здатна організувати прийом десятків тисяч гостей таким чином, щоб це не порушувало режиму життя місцевих мешканців. Але суд заборонив нашу акцію. Тоді депутати місцевих рад від Свободи запланували зустрітися з мешканцями Умані, щоб обговорити найгостріші проблеми, - закон не забороняє подібні зустрічі в будь-якому зручному місці". Після депутатського спілкування, що тривало приблизно годину і відбувалося під наглядом близько 500 бійців спецпідрозділів, люди стали розходитися: "Щоб вийти з оточення, осіб 150-200 вирушили тротуаром - не могли ж вони розтанути в повітрі або кинутися врозтіч. Але саме цього, схоже, і чекали бійці, які побачили в низці людей колону: накинулися, стали тягати дівчат за волосся, бити хлопців ногами.

Відтіснили частину людей, завантажили в автозаки і повезли в СІЗО. Там знову били, поставили у дворі на коліна, комусь стало зле - заборонили телефонувати у "швидку".

Ми, як і минулого року, планували провести марш. Не проти паломників і паломництва, а проти бездіяльності і непрофесіоналізму місцевої влади, яка не здатна організувати прийом десятків тисяч гостей таким чином, щоб це не
порушувало режиму життя місцевих мешканців

У поширеній учора заяві партії сказано, що "міліція, нехтуючи громадянськими правами українців і перевищуючи свої повноваження, безпідставно застосувала силу проти мирних людей". Представники силових структур стверджують, що, навпаки, запобігли провокації націоналістів. Єдине, в чому сходяться обидві сторони, - паломники-хасиди, приїзд яких став формальною підставою для протистояння, не мали до бійки ніякого відношення. "Ми їх в очі не бачили і не збиралися зустрічатися", - сказав Ільєнко. Представник місцевої міліції, котрий відмовився назвати ім'я, підтвердив, що в момент збору членів Свободи та в ході бійки в околицях не було жодного паломника.

Представники єврейських організацій впевнені, що влада зробила їм ведмежу послугу: місцеві мешканці, які відчувають безліч незручностей в період паломництва - від проблеми несвоєчасного вивозу сміття до двох-тритижневого режиму пропусків, співчувають націоналістам, які, виходить, проявили співчуття до уманців, і за це їх побила міліція. Це, в свою чергу, призводить до зростання побутових антисемітських настроїв. Представник однієї з некомерційних структур, причетних до організації приїзду паломників, пояснив газеті: "Деякі місцеві мешканці добре заробляють на паломниках - ціна за ліжко (не за кімнату або квартиру) сягає 150 доларів на добу. Продукти, послуги - все в ці дні в Умані стає "золотим" за ціною, але не за якістю. Зрозуміле роздратування багатьох паломників, які розуміють, що їх обманюють, на них заробляють найбільш нечесним чином, - я можу розповісти сто історій шахрайства. Але проблема ще й у тому, що від всього цього страждають місцеві мешканці, які ніякого відношення до паломництва не мають. Вони просто живуть в Умані і щороку стають заручниками неврегульованої ситуації з паломництвом".

Представники силових структур стверджують, що, навпаки, запобігли провокації націоналістів

Співрозмовник НГ вважає, що причина вересневих заворушень криється в корупції: "Вже багато років різні єврейські організації намагаються впорядкувати приїзд своїх одновірців. Є ті, хто готовий вкласти гроші в створення інфраструктури наметових таборів, в будівництво доріг. Там, поруч з могилою духовного лідера брацлавських хасидів цадика Нахмана Неємана, є занедбані території і старі радянські об'єкти. Хай би їх продали хасидам, щоб вони облаштували паломництво, - це зняло б напругу у відносинах з місцевими мешканцями. Але ж ні, кожна структура і інстанція намагаються заробити на видачі дозволів".

Член низки міжнародних єврейських організацій, виконавчий віце-президент Єврейської конфедерації України Йосип Зісельс у коментарі НГ погодився: "Ситуація в Умані як крапля води відбиває ситуацію в Україні в цілому. Неможливо навести лад в окремо взятому провінційному містечку, якщо ладу немає в країні взагалі. Всесилля бюрократів, корумпованість чиновників, вседозволеність силовиків - хіба це проблеми однієї тільки Умані? І причому тут хасиди? Яка країна світу вітає паломництво, яке найчастіше є візитною карткою держави, приваблює туристів. Україна ж 20 років не може цивілізовано організувати паломництво хасидів. У цьому році місцева влада спробувала зробити хоч щось, але вона небагато може без рішення нагорі". На цьому тлі намагаються зробити собі рекламу різні політичні сили, в тому числі Свобода, зазначив Зісельс.

Ситуація в Умані як крапля води відбиває ситуацію в Україні в цілому. Неможливо навести лад в окремо взятому провінційному містечку, якщо ладу немає в країні
взагалі. Всесилля бюрократів, корумпованість чиновників, вседозволеність силовиків - хіба це проблеми однієї тільки Умані?

Андрій Ільєнко погодився, що діями міліції мирна і небагатолюдна акція партії отримала широке висвітлення в ЗМІ. Він зазначив, що несподівана реклама може мати дві причини: "Це або тупість міліцейського начальства, яке просто перестаралося. Або, що, на мій погляд, найімовірніше, підготовка влади до майбутніх акцій протесту, цькування бійців спецпідрозділів на боротьбу з народом". Політик нагадав, що вперше міліція без попередження та пояснень вступила в сутичку з учасниками мирної акції в липні, коли кримські козаки спробували встановити поклонний хрест на в'їзді до Феодосії. Як і в Умані, ніяких передумов для жорстокості та агресії не було. Як у Криму мусульмани не вийшли протестувати проти дій козаків, так і в Черкаській області хасиди не збиралися воювати з націоналістами.

"Не можна сказати, що міліція запобігала, наприклад, протистоянню за національною або релігійною ознакою, - цього не було. Просто за наказом напали на групу громадян, які нікому не загрожували", - сказав Ільєнко. Він вважає, що влада боїться масових акцій, особливо після спроби воїнів-афганців та чорнобильців захопити будівлю Верховної Ради, що трапилася минулого тижня, - на знак протесту проти бюджетної політики влади. "Таких акцій буде все більше. А через рік у нас парламентські вибори. І влада намагається в найкоротші терміни згорнути в країні недержавну політичну активність. Для цього використовують будь-яку підставу, щоб залякати громадян", - упевнений активіст Свободи.

Політолог Сергій Таран вважає, що нинішні події не мають відношення до проблем ксенофобії та антисемітизму в суспільстві. Він зазначив: "Об'єктивним фактом є відсутність в українському парламенті політичних сил, орієнтованих на так звану етнічну мобілізацію. У нас не прийнято голосувати за "своїх" за національною ознакою. Такі партії існують, але їх рейтинг нульовий. Значить, для людей це не принципове питання. Друге - в Україні немає жорсткого політико-географічного розмежування населення за етнічною ознакою, в кожному селі - кілька національностей, а це привчило людей до толерантності. І третє - у складі української влади і серед представників великого бізнесу є люди різних національностей, у тому числі багато євреїв. Якби міжнаціональна ворожнеча була реальною загрозою для суспільства, таке не було б можливо".

***

У рубриці Огляд преси статті із закордонних ЗМІ про Україну публікуються без купюр і змін. Редакція не несе відповідальності за зміст даних матеріалів.

 

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь